Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rady a porady

V této sekci bychom Vás velmi rádi stručně seznámili s některými důležitými okolnostmi, které nastanou s příchodem pejska do Vaší rodiny. Existuje mnoho publikací, které se specializují přímo,cíleně a velmi podrobně na plemeno Zlatého retrievera (Golden Retriever), berte tedy prosím následující řádky jako stručný výtah zásad a rad, které se budeme snažit  propojit i s vlastními praktickými zkušenostmi ze samotného chovu. 

Naším cílem je postupně zařazovat i odpovědi na otázky, které od zájemců o naše odchovy dostáváme.   

Zlatý retriever – správná volba

Jemný, vnímavý, citlivý, s obrovskou vazbou na svého pána, takovou pověst rodinného společníka má toto plemeno loveckého psa, které patří společně s několika dalšími plemeny do skupiny retrieverů – přinašečů zvěře. Jeho přátelská povaha však zapříčinila to, že si ho lidé pořizují zejména jako psa společenského - rodinného společníka. Pro jeho přizpůsobivost a svým způsobem i trpělivost je vhodný k dětem jakéhokoliv věku, dokáže se sžít v podstatě s jakýmkoliv prostředím, je spokojený  jak v malém městském bytě tak i v rodinném domku se zahradou. Co však zlatý retriever není schopen oželet a čím se trápí, je nedostatek pohybu, nuda a hlavně samota. Je to energický, temperamentní pes,milující pohyb v jakékoliv podobě, tedy procházky, cvičení, hru, prostě nesmí být nuda, vždy je připraven do akce a odmění Vás za Váši přítomnost a aktivitu nezdolnou láskou, věrností a při správném vedení i spolehlivostí v plnění zadaných povelů.
 
Výběr štěňěte
Nejvhodnější doba pro odběr štěněte je v rozmezí 7-8 týdne jeho života v závislosti na jeho vývoji a fyzickém stavu. Před tímto krásným okamžikem, jakým příchod štěněte do jeho nové rodiny určitě je, je třeba projít procedurou výběru chovatelské stanice a samozřejmě pejska samotného. Zodpovědní chovatelé jsou pyšní na své chovy a odchovy a pokud projevíte zájem o návštěvu ještě před narozením vrhu, ze kterého budete vybírat jistě to ocení. Při této návštěvě by jste se měli seznámit s rodiči – matkou Vašeho štěněte, jejími exteriérovými a povahovými vlastnostmi, seznámit se s jejím rodokmenem, zdravotními výsledky a v neposlední řadě také s prostředím, tj. chovatelskou stanicí ve které vyrůstala a odchová budoucí vrh jenž pro Vás bude mít tak velkou důležitost. Vyhýbejte se určitě stanicím, které nebudou ochotné Vám toto umožnit a dokonce odmítnou ukázat matku. Pravděpodobně  se bude jednat o „velkochovatele“, kteří chovají ze zcela jiných důvodů než-li je zkvalitnění chovu a odchov kvalitních a perspektivních jedinců zlatých retrieverů. Zkušený chovatel by Vám také měl pomoci radou a svým posouzením (možných exteriérových i vlohových vlastností) se samotným výběrem štěněte z vrhu dle Vašeho přáni. 
 
Nový člen rodiny
Máte vybráno a nyní přichází doba přípravy na příchod nového člena Vaší rodiny , Vaší domácnosti. Ještě před jeho příchodem je potřeba pečlivě zvážit výběr místa ve kterém bude trávit alespoň zpočátku hodně času a to je umístění jeho pelíšku. Měl by být na místě odkud bude mít přehled o dění v jeho okolí a zároveň i Vy budete mít štěně pod kontrolou. V jeho blízkosti by neměly být např. el. kabely,el. zásuvky by měli být zajištěny záslepkami a rovněž volně ležící předměty (ovladače, sklo,nůžky, jehly,malé dětské hračky apod.) by měly být mimo jeho dosah, ale praxí sami zjistíte co ho nejvíce zajímá a kde hrozí potenciální nebezpečí.
Alespoň v prvních dnech by u malého štěněte měl někdo neustále být ,vhodné je si vzít pracovní volno – dovolenou. Štěně musí citit Vaši přítomnost. Jsou to velmi důležité okamžiky navazování vazby mezi pejskem a jeho novými pány a navíc budete schopni eliminovat různá nebezpečí, která mu hrozí. 1. noc a den ve svém životě bude bez dohledu své matky a společnosti svých sourozenců a je možné, že to bude zpočátku i náročné, s tím je však třeba počítat. 
 
Co bude vaše štěně potřebovat
Čeká Vás zásadní rozhodnutí zda chovat retrievera venku nebo uvnitř ve Vaší stálé společnosti. Není na to jednoznačný doporučující názor, osobně se domnívám, že obě varianty jsou při dodržení již výše zmiňovaných zásad možné. Podmínkou 24 hodinovému pobytu psa venku na zahradě je nutnost prostorné a zateplené boudy jako ochrany před sluncem, deštěm a zimou a dále jednoznačně zvýšený a opravdu maximální kontakt mezi psem a jeho pánem. Rozhodně zavrhujeme dlouhodobý pobyt retrievera v kotci a je to i naše podmínka vůči novým majitelům při předávání štěněte. Zlatý retriever prostě do kotce nepatří a basta.
Před příchodem Vašeho pejska je pro něj potřeba zajistit a připravit základní výbavu potřebnou pro jeho pobyt a život.

1. Pelech  -  existují v zásadě dvě varianty pelechů pro pejsky, měkký textilní a dále pevný   proutěný nebo plastový. Osobně z vlastní zkušennosti doporučují velký plastový pelech  110 cm.Vyrábějí se v různých barvách, jsou tvarově stálé, dobře se udržují a velmi dlouho vydrží. Lze je pořídit v různých velikostech, osvědčilo se mi již pro štěně vybrat takovou velikost, aby se do něho vešlo i v dospělosti, ale tato volba je již na každém zvlášť.Do tohoto pelechu je třeba ještě pořídit deku na které bude pejsek ležet. Opět existují různé varianty od speciální prodyšné deky VetBed s protiskluzným podkladem a která výborně odvádí vlhkost až po obyčejnou levnou deku z IKEA, která také stačí a Vaše štěně jistě neurazí. Deku je třeba mít v minimálně 2 kusech z důvodu její pravidelné výměny.

 

 2. Misky na krmení a vodu - opět jsou na trhu k dostání misky různých velikostí, tvarů a také i   materiálového provedení. Nejvhodnější a to opět hlavně z důvodu udržby a hygieny jsou misky z nerezu,které mají na spodním okraji gumový lem a na podlaze nekloužou. Velikost bych volil střední opět pro dospělého psa středního plemene. Co určitě doporučuji, je umístit pro dospělého psa obě misky, jak na vodu tak na pevnou stravu do výšky cca 20-30 cm nad zem. U štěněte bych to ale vzhledem k jeho výšce řešil postupně. Samozřejmě se prodávají již hotové stojany na misky, šikovný a zručný majitel psa si ale dokáže poradit i sám.

3. Potřeby pro vývik a běžný život  - pro začátek Vašeho výchovného a výcvikového snažení budete potřebovat obojek, vodítko, píšťalku a malý, později větší aport - Dummy. Obojek stačí základní, pevný, textilní nebo kožený a jeho velikost budete postupně obměňovat , tak jak bude sílit krk Vašeho goldena. Vyrábí se již barevně i materiálově sladěný s vodítkem. Později,pokud se budete věnovat skutečnému výcviku loveckých psů budete potřebovat lovecké vodítko přes rameno, ale to je již jiná kategorie, na to je ještě dost času. Co Vám ale určitě nesmí chybět je základní pomůcka a to je píšťalka, kterou budete potřebovat denně. V prodeji jsou píšťalky různých frekvencí v praxi ale platí, že na co bude pejsek zvyklý na to bude reagovat. Váš nový golden je jak z jeho pojmenování plyne rozený přinašeč. V mordě bude nosit cokoliv od pantoflí po smetáček, prostě co mu přijde do cesty. Je to jeho základní lovecky využitelná vlastnost. Nebraňte mu nikdy,pokud se nejedná o nebezpečný či jinak závadný objekt jeho zájmu. Naopak k podporování a rozvíjení této jeho přednosti je určena pomůcka DUMMY (zpočátku štěněčí váhy 250 g a později v dospělosti 500 g), což je náhrada přirozené kořisti určené k dohledání a přinešení pánovi (lovci). S touto pomůckou prožijete krásné chvíle a Váš golden Vám za ní bude vděčný. 

4. Úprava srsti a hygiena  -  zlatý retriever je plemeno s dlouhou srstí, kterou je potřeba udržovat a je nutné ho již od štěněte na tyto procedury zvykat. Srst je vhodné pravidelně pročesávat a stříhat, zejména pokud se budete chtít prezentovat se svým pejskem na výstavách. Tam neostříhaný a neupravený golden nemá šanci. Koupání není potřeba tak často, srst GR má tzv. samočistící schopnost, jednoduše napsáno špína která na srsti ulpí,oschne a velmi rychle opadá. Ke koupání lze použít opět širokou škálu dostupných psích šamponů a k výstavě i kondicionérů od mnoha výrobců. Po koupání by mělo automaticky přijít i čištění oušek a kontrola očí. I na to doporučuji pořídit speciální přípravky, které Vám jistě doporučí Váš veterinář. Kontrolu stavu však doporučuji i mimo koupání v intervalu cca 2 - 3 týdnů. 

Čím a jak krmit  -  v zásadě platí, že štěně v novém domově by mělo ve stravování navázat na typ a značku krmení,které mělo v CHS, alespoň v přechodném období, kdy si přivyká jemu neznámému prostředí a novým životním podmínkám. My v Bonifácově naše psy a odchovy krmíme kvalitními britskými holistickými granulemi Essenthial Foods,které obsahují veškeré potřebné živiny a prvky vhodné pro zdravý vývoj štěňat a od nás na cestu do nového domova dostávají tzv. startovací balíček těchto granulí, který vydrží několik dní.

Granule určené pro štěňata Vám vydrží do 1 roku života pejska, poté přejděte na granule určené pro psa dospělého a vyberte pro něj typ,který mu bude co nejvíce vyhovovat.

Frekvence krmení štěněte :

2 - 4 měsíce                                  4 - 5 x denně

4 - 6 měsíců                                  4 x denně

6 - 12 měsíců                                3 x denně 

po 1 roce života krmíme            1 - 2 x denně, dle možností (já doporučuji  2 x denně)                                

Doporučené množství (váha) denní dávky granulí je vždy vyznačena na samotném obalu. 

Od 3. měsíce života štěněte až do jeho dospělosti je dobré podávat preparáty pro správný vývoj pohybového aparátu štěněte,např. přípravek Caniviton , Alavis MSM+glukosamin sulfát nebo  Alavis kloubní výživa  . I v tomto případě doporučuji poradit se o správném výběru se svým veterinářem. Článek o kloubní výživě zde.

Zdraví  -  Váš zlatý retriever je plnohodnotným členem rodiny a živou bytostí a je potřeba mít dokonalý přehled o jeho zdravotním stavu a věnovat pozornost i prevenci. V CHS,tedy do jeho věku 7-8 týdnů projde od 2 týdnů věku 3 x pravidelným odčervením odčervovací pastou, vždy po 14 dnech do 6 týdnů, poté již v novém domově ve věku 8,10 a 12 týdnů.Následně vždy po 3. měsících až do 1 roku věku štěněte a dále dle schematu, který určí váš veterinární lékař. V dospělosti praktikujeme obvykle interval 1/2 roku. Mezi odčervením a očkováním by měl být vždy interval min. 4 dny.

První kombinované očkování proběhne  v CHS a to ve věku 6 týdnů, dále pak již v novém domově ve věku 9. týdnů a nakonec ve 3. měsíci života. Při posledním očkování, tedy ve věku 12 týdnů se již může očkovat proti vzteklině. Dále se základní očkování provádí pravidelně 1 x ročně. Samozřejmě se dá očkovat i dalšími vakcinami (borelioza, psincový kašel, tetanus). Doporučuji očkování proti tetanu, zejména pokud se ve vašem okolí vyskytuje chovatel koní a častý kontakt s nimi je reálný. 

V jarních a letních měsících je v našem regionu takřka nemožné vyslat pejska ven do přírody bez antiparazitální ochrany proti parazitům a klíšťatům ve formě obojku nebo Spot-On. 

V roce života by měl zlatý retriever absolvovat rtg. vyšetření dysplazie kyčelních a loketních kloubů. Toto vyšetření je nesmírně důležité pro další vývoj psa z hlediska zdravotního a pro mne z pohledu chovatelského. Proto my - zodpovědní chovatelé máme zájem, aby naše odchovy  tímto vyšetřením prošly, je to pro nás určující informace zda se naše snažení ubírá tím správným směrem. Vyšetření probíhá v celkové narkóze, stojí cca 1000,- Kč.Podrobnosti jsou velmi pěkně popsány v článku pod výše uvedeným odkazem. Další zajímavý odborný článek na toto téma najdete pod tímto odkazem . Autorem je MVDr. Milan Decker - oficiální posuzovatel HD a ED pro Retriever Klub ČR.

Posuzovatelé DKK a DLK :

MVDr . Milan Decker (pro RK), Krchleby 44, 345 61 Staňkov , tel.: 379 492 722,607 530 860,    E-mail: veterina@decker.cz, www.decker.cz (aktuální cena 2015 za RTG+posouzení DKK+DLK 1.970,- Kč)

MVDr. Milan Snášil (pro RK i KCHLS), Podveská 20,624 00 Brno - Komín,tel.: 549 251 419, 605 813 955, E-mail: snasil@seznam.cz, www.snasil.cz (aktuální cena 2015 za RTG+posouzení DKK+DLK cca 3.000,- Kč)

MVDr. Jiří Šebek, CSc.(pro KCHLS) , Veterinární klinika Vltava, Otavská 1453 - sídliště Vltava, 370 11 České Budějovice, tel.: 385 520 561, E-mail: vklinika@klinika-vltava.cz, www.klinika-vltava.cz 

 Přeprava pejska v autě 

Vzhledem k tomu že se množí Vaše dotazy týkající se přepravy Vašeho pejska v autě ať při krátkých nebo dlouhých cestách, uvádíme odkaz na zajímavý článek, který se této problematice věnuje.  Pes v autě .

S pejskem k moři

Blíží se nám dovolené a tak přidávám zajímavé odkazy na informace týkající se cesty a pobytu pejska u moře  v Evropě . A ještě jeden specializující se na cestování a pobyt s pejsky v Chorvatsku (bohužel jen v Aj,Nj a chorvatštině) zde .

Přezubování u štěňat

Přezubování, nebo-li výměna mléčného chrupu za chrup trvalý, začíná u štěňat GR od stáří 3-3,5 měsíců a trvá do pěti až sedmi měsíců věku. V tomto období je možné zaznamenat projevy signalizující tento přirozený proces, jako zvýšené slintání, nechutenství, únava až mírná apatie. Není třeba se znepokojovat, pouze pokud do sedmi měsíců štěně nepřezubí, doporučuji navštívit veterinárního stomatologa.